30 Haziran 2012 Cumartesi

Richard Pavlicek


                                                                                                                corbis
EGO
Öğrenci, ustasına sorar:
Ego nedir?
Usta yüzünü buruşturarak öğrenciye dönüp,
" bu ne aptalca bir soru, bunu ancak bir aptal sorabilir" der.
Öğrenci allak bullak olur, öfkeden kıpkırmızı kesilmiştir.
Usta gülümser ve şöyle der:
"İşte ego budur."  Felsefe kulübü
**
DEMEDİM Kİ

Bu kenti sevdim dedim
Benim olsun demedim ki.
*
Sevdim dedimse akşam kızıllığını
Gönlüm gibi akıp giden şu çayı
Şu ormanı şu denizi şu dağı
Benim olsun demedim ki.
*
Vuruldumsa gözlerinin gül bahçesine
Yürek çizen şimşeklerse kaçamak bakışları
İşte buna sevmek derler dedimse
Çattımsa acıların en güzeline
Yedirdimse uykuları o tatlı kuşa
Benim olsun demedim ki.
*
Bu akşam kankırmızı şarap istiyor canım
Bu akşam dünyanın bütün şarkılarını
Bu akşam dünyanın bütün özlemlerini
Bu akşam beni yalnız bırakın
Bu akşam yalnızca onu düşüneceğim
Onu ve kendimi yalnızca ...

Hasan Hüseyin Korkmazgil (1927 - 1984)
**
RICHARK PAVLİCEK
Pavlicek, 1964 yılında 18 yaşındayken Amerikan ordusu ile birlikte Stuttgart-Almanya'da bulunduğu sırada briçe başladı. 1966 yılında Florida'ya döndüğünde boş zamanlarında briç turnuvalarına katılıyordu. O günden beri 400'den fazla müsabaka kazandı ve 15.000'den fazla masterpoint topladı. Şu an American Bridge League (Amerikan Briç ligi)'de ulaşılabilecek en yüksek derece olan Grand Life Master derecesine sahiptir.
*
Mr. Pavlicek, 1982-84 yılları arasındaki Reisinger kupasını üst üste üç kez kazanarak kırdığı rekorda dahil olmak üzere 10 Kuzey Amerika şampiyonluğuna sahiptir. 1990 yılında, takımı heyecen verici bir atak ile gerilerden gelerek tekrar kazanan taraf oldu. 1983, 1986 yıllarında ve ayrıca 1995 yılında turnuvadan bir gün önce oluşturulan takım ile oynayarak prestij sağlayan Vanderbilt Kupasını kazandı. 1973 (şampiyonanın ilk yapıldığı yıl) ve 1997 yıllarında Grand National Team Championship (Ulusal Takım Şampiyonası) 'i kazandı — 1973 yılında Richard'ın takım arkadaşlarından birisi Billy Seamon iken, 1997 yılında Billy'nin oğlu Michael ile oynamış olması ilginçtir. Kazandığı diğer bir ulusal turnuvada 1990 yılındaki Open Swiss Teams 'dir.
*
Richard Pavlicek bir çok değişik test kitabı ve ders metaryali hazırlamıştır. Yıllar süren turnuva tecrübesi ile oluşturduğu pratik, iyi organize edilmiş çalışmaları ile dikkat çekmektedir. Büyük yankı uyandıran ve briçle ilgili yayınlar içerisinde best-seller olan Modern Bridge Conventions (Modern Briç Konvansiyonları) kitabının yazarıdır.
Mr. Pavlicek bir el analisti olarak büyük saygı görmektedir ve 1987'den beri bütün kıtayı kapsayan American Contract Bridge League'deki oyunlar için analiz kitapçıkları yazmaktadır. Ayrıca değişik yayınlarda yer almış briç puzzle, double-dummy problemleri ve diğer yeniliklerin yaratıcısı olarak tanınır.
*
Richard Pavlicek 1972 yılında briç öğretmeye başladı. Kendisi ve eşi Mabel şimdi her yıl binlerce öğrenciye briç öğretmekte. Geçmişteki öğrencilerinden bir çoğu kazanan oyuncular olmaya devam ediyor."albabridge.net"

29 Haziran 2012 Cuma

Briç Sistemleri

Finland: Sakkijarven Polka, V. Vesterinen / Nick Ariondo, accordion
http://www.youtube.com/watch?v=oIYsrc2o4m4
*****
BENITO GAROZZA
İtalya'nın yetiştirdiği muhteşem "BLUE TEAM " adlı takımın üyesi ve Dünya bricinin yaşayan iki efsanesinden biridir. (Diğeri Pietro Forquet ) 84 yaşında olmasına rağmen halen çeşitli turnuvalara kayılmakta ve başarılı olmaktadır. Dünya Briç tarihinde 13 Briç Olimpiyatı, sayısız Dünya  ve Avrupa şampiyonası kazanarak ulaşılması çok zor bir başarıyı, Takım arkadaşı, briç ortağı FORQUET (15 olimpiyat, sayısız Avrupa) ile birlikte elinde bulundurmaktadır. Mavi Takım'da oynadığı yıllarda gelmiş geçmiş en iyi defans yapan oyuncu olarak nitelendirildi. Bu nedenle, kendisine "denizin altını bile görebilir" yakıştırması doğrultusunda "denizaltı" ismi verildi. bbo niki: sillafu
“VİKİPEDİ”
*****
AYDINLIK NEYİN OLUYOR?
Aydınlık neyin oluyor senin,
Gökyüzü akraban filan mı?
Beni bulur bulmaz gözlerin,
Şimşek çakıyorum, yalan mı?
Yüzünde yalazını gezdirdiğin,
Saçlarından tutuşmuş orman mı?
Akla ziyan bir şey elektriğin.
*
Ay ışığı mavisi dudaklarından mı,
O ışık zenginliği mi giyindiğin?
Uzay tozları mı, yıldızlardan mı?
Elime dokunduğu an elin,
Güneşler açıyorum, sahi ondan mı?
Aydınlık neyin oluyor senin?
Attila İlhan
*****
BRİÇ SİSTEMLERİ
 Bugün Dünyanın çeşitli yerlerinde oynanmakta olan çeşitli Briç Sistemleri vardır. Whist adlı oyundan gelen Briç ilk olarak Ely Culbertson (1891-1955) tarafından bir sisteme oturtulmuştur. Daha sonra Dünyanın dört bir köşesinde birbirinden bağımsız olarak gelişen oyun, birbirinden farklı konuşma sistemleri ile oynanmaya başlamıştır. Bu sistemlerin en bilinen ve yaygın olarak uygulananları; Charles Goren (1901-1991)  tarafından geliştirilen GOREN briç sistemi, İngiltere'de geliştirildiği Briç Kulübünün bulunduğu sokaktan ismini alan ACOL briç sistemi,  Goren sisteminin üzerine geliştirilerek önce Standart American olarak adlandırılan ve daha sonra American Contract Bridge League tarafından son şekli verilen STANDART AMERİCAN YELLOW CARD-SAYC,    gene bu sistemin üzerine geliştirilen  TWO OVER ONE,  Michel Lebel tarafından geliştirilen    SÜPER BEŞLİ MAJÖR ve Tayvan'da C.C.Wei (1914-1987) tarafından geliştirilmiş olan PRECİSİON CLUB  briç sistemidir. Goren Briç sistemi artık briç kulüplerinde oynanmamaktadır çünkü diğer sistemlerin yanında yetersiz kalmıştır. Acol sistemi daha çok İngiltere’de yaygın olarak oynanmaktadır, ancak o da ilk çıktığından bu yana oldukça değişiklik geçirmiştir. Precision sistemi daha çok uzak doğuda yaygın olmakla birlikte dünyanın çeşitli yerlerinde bu sistemi oynayanlar vardır. Ayrıca bu sistemden türetilmiş Blue Club, Polish Club gibi çeşitli kuvvetli Trefl sistemleri de oynanmaktadır. Bugün dünyada en yaygın oynanan sistem Beşli Majör Sistemidir. Bu sistemin farklı versiyonları vardır. Standart American Yellow Card ve Two Over One Amerikan, Süper Beşli Majör ise Fransız versiyonlarıdır.      
”celal haznedaroğlu”

27 Haziran 2012 Çarşamba

Ortaklık

                                                    Yusuf Kılıç ve Saner Ozdilek e teşekkürler
Aram Tigran:
Dünyaya bir daha gelirsem,
ne kadar tank,
tüfek ve silah varsa
hepsini eritip saz, cümbüş ve zurna yapacağım.
**
NAR
çiçeklerin eksilen suyuna su,
yazın yanına hatırayı ekledik,
çekirge sesleri ve
öğle güneşi altında narın
olgunlaşmasını bekledik.
*
bekledik, başka başka odalarda
çektiğimiz ağrı dinsin,
bir çocukluk düşü gibi
ince bir sızıya dönsün diye
yaza sedeften bir anlam ekledik
*
biliyorsun,
bir başdönmesi gibi sürüyor hayat,
yazların yanına yazlar ekleniyor,
zaman uzun bir sıcağa dönüyor burada,
ağırlığına duygunun, taşınamazlığına
ve yazlar hatıraya…
*
sığındığımız konuşmalar kesecek mi ağrıyı?
ağacın güzelliğindeki mânâ sönmeyecek,
köklerinde sürecek mi aşk?
ah benim hayal kardeşim,
bizim bu aşktan alacağımız var,
dinsin ayrı odalarda çektiğimiz ağrı,
yaz geçip gitsin ve olgunlaşsın nar.
Birhan Keskin

**
ORTAKLIK

"Briç bir ortaklık oyunudur." dediğimizde, "Karşılıklı iki kişinin ortak olarak oynadığı bir oyundur" demeyi değil, aynı dili konuşan, özel anlaşmaları olan, birbiriyle iyi anlaşan, beraber oynadıkları zaman daha iyi sonuçlar elde eden ve daha fazla zevk alan, bu yüzden de uzun süre birlikte oynayan oyuncuları kastediyoruz.
*
Bir ortakla, tam anlamıyla anlaşmalarınızı kurabilmek için, yaklaşık 3 yıllık yoğun bir çalışmaya ihtiyacınız var. Takip eden 2 yıl içinde de ortaklık anlaşmalarınızın kullanılarak denenmesi ve oturmasını ekleyecek olursak, iyi bir ortaklık 5 senede olgunlaşır. Evlilikten daha zor, evlilik kadar çok emek, zaman, ilgi, sevgi ve saygı isteyen briç ortaklığı, istikrarlı başarının kesinlikle birinci unsurudur.
*
Dünyanın tanınmış ve en başarılı oyuncularına bakacak olursanız, onları isim isim değil, ortaklıklar halinde andığımızı fark edersiniz. 15-20 senedir beraber oynuyorlar ve hala da oynamaktalar. Birbirinden ayrılan olduğunda göreceksiniz, ikisi de kaybolacaklar. Başarının örnekleri ortadayken, tüm başarıyı kendi bireysel yeteneğinde zanneden oyuncular, bir bakarsınız üst seviyelerde yer alırlar, bir bakarsınız elemeleri dahi geçememişler. Daha yüksek seviye olan uluslararası platformda ise, sıralamada dahi yer alamazlar.
*
Sorunun çözümü, açık bir şekilde ve örnekleri ile gözler önünde duruyor. Çok iyi oyuncuların olduğu ülkemizin, 2008 Avrupa Senyörler Şampiyonluğu dışında, uluslararası başarısının olmamasının nedeni de budur. Biz 50 yıldır, her yeni briç sezonuna yeni bir ortak ve yeni bir takımla başlarız. Bu şekilde başarılı olmayı da, 50 yıldır yılmadan ve aynı şekilde deniyoruz. Belki tesadüfi bir başarı da elde edebiliriz. Ama bu sadece bir tesadüf olacaktır. İstikrarlı olmayacak ve ad yapılamayacaktır. Herhalde, Avrupa Şampiyonu Senyör Milli Takımı'mızın, 6-7 senedir sürekli beraber oynadığını söylememe gerek kalmamıştır. Hala da birlikte oynayan bu takımın, dünya şampiyonluğunu kazanması sürpriz olmaz.
“ethbridge”

24 Haziran 2012 Pazar

Rakibin Renkle Oyun Açışına Sanzatuyla Araya Giriş

görsel. fineARTamerica                                     *****   
Feuerfest Polka - Josef Strauss
*****                                                       
Liderlerin kalitesini anlamanın en kısa yolu
etrafındakilere bakmaktır.
Machiavelli
*****
NİLGÜN ÜN GÖZTAŞI
Ahşap bir kutu.
Açtım.
Öylece duruyordun ve bakıyordun bana.
Göğermiştin.
Göz mıknatısıydın.
Ne tuhaf, içimde inanılmaz
bir istek uyandırdın.
Nilgün, “Sakın ağzıma sürme!” diye uyardığında,
Ben çoktan dilimi değdirmiştim sana.
Acıydın.
Acı.
Şimdi yüreğimde bir taş.
Seyhan Erözçelik
* Nilgün: Nilgün Marmara
*****
RAKİBİN RENKLE OYUN AÇIŞINA SANZATUYLA ARAYA GİRİŞ 
Rakip bir minör renkle oyun açtı, partner 1 NT overcall yaptı. 
Biz bunu natürel olarak oynuyoruz. Yani rakip renkten keser, Dengeli dağılım, 5’li majör yok ve 15-17 HCP. 

Burada bazı oyuncular rakibi hiç duymamış gibi sanzatu sekanslarını aynen oynuyor.
Bazı oyuncular ise devamını natürel oynuyorlar, sadece staymanı rakibin kozuyla yapıyorlar, yani cue-bid staymanı tercih ediyorlar. Eğer düz staymanı  4’lü majörü olmayan ellerle yapıp; 1 NT - PASS - 2 NT sekansını minör transferi olarak oynuyorsanız, sisteminize uyumlu olması için 1. şekli tercih etmelisiniz. Staymanı mutlaka dörtlü majörle yapıyorsanız, mecburen 1 NT - 2 NT sekansını davet olarak oynayacaksınız. O zaman cue-bid stayman sisteminize daha çok uyum sağlar. Rakip majörle açmışsa 1 NT dekleremiz cue-bidtir. (diğer majör 4’lü + 5’li bir minör.) Çünkü en az beşli bir majör ile rakip oyunu açtıktan sonra kontratı sanzatu olarak oynamak çok zordur. Eğer natürel sanzatu dekleresi vermek istiyorsak önce kontr atıp, sonra 1 NT veya 2 NT diyoruz.
“muglabric”

22 Haziran 2012 Cuma

Mutluluk


Demagog,
doğru olmadığını bildiği doktrinleri,
beyinsiz olduklarını bildiği insanlara anlatan kişidir.
(Henry Mencken) bisgen’ e teşekkürler
**
DÜŞEN BİR YAPRAK GÖRÜRSEN
Düşen bir yaprak görürsen,
Beni hatırla demiştin.
Biliyorsun seni ben
Sonbaharda sevmiştim.
*
Her sonbahar gelişinde
Sarı, sarı yapraklarda
Kuru dallar arasında
Sen gelirsin aklıma.
*
Rüzgarla düşen yaprakta
Daima senin hayalin
Yine bir sonbaharda
Döneceksin sen bana. 
*
Her sonbahar gelişinde
Sarı, sarı yapraklarda
Kuru dallar arasında
Sen gelirsin aklıma.
Suat Sayın
**
MUTLULUK ÜZERİNE
Orhan Hançerlioğlu
      
Mutluluk; bir yaz denizinin karşısında, bir ağaç gölgesindedir. Tedirgin edilmeden uyuyan bir toprak parçasındadır. Bir bahar sabahında çıplak ayakla koşulan ıslak çimenlerdedir. Sıcak bir günün bitimine doğru birdenbire esen serin bir yeldedir. Güvenli bir düşüncenin aydınlığında, uygun bir sesin titreşimindedir. İstekle ısırılan bir peynir diliminde, yanarak içilen bir yudum suda özlemle aranan bir fincan kahvededir. Gecenin ilk aydınlığında, gecenin son karanlığındadır. Bir annenin okşayışında, bir babanın bakışında, bir çocuğun gülüşündedir.  Özlenen sevgilinin dudaklarındadır.
"Düşünce Tarihi"

20 Haziran 2012 Çarşamba

İkili Turnuva Teknikleri

                                                                       flickr

Paul Mauriat - Isadora
*****
Var olan, türlerin en güçlüsü değildir, en zekisi de değildir.
Hayatta kalan, değişime en çok ayak uydurabilendir.
Charles Darwin
*****
AĞUSTOS SÖNDÜRÜLÜR
sesten yapılmış
meşe çalısından bir yerde
ışık saçan bir salıncak
gizlice kurulmuş
alıkoyan - bozulmuş
bir durumda: altın pırıltılı!
bir kuş: bilmeden onu: izliyor
yolu

Gennadiy Aygi - Çeviren: İsmail Haydar Aksoy
****
İKİLİ TURNUVA TEKNİKLERİ
KRİTİK ZONLAR
Kritik ellerde zon deklare edilmeli mi yoksa edilmemeli mi?
Rakiplerin araya girmediği ve konuşmanın bütün masalarda aynı olacağı hallerde, tecrübeli oyuncular salonun eğilimine uyarlar. Herkesin söyleyeceği konuşmayı yaparak borddan biraz puan almayı garanti ederler. Farz edin her bordda top on olsun. Salona uyarsanız kararınız doğru çıkarsa yedi puan civarında alırsınız yanlış çıkarsa üç. Salona ters hareket ettiğinizde kararınız doğruysa dokuz alırsınız amma yanlışsa bir. İyi bir oyuncu kritik ellerde bu kadar büyük kumar oynamayı sevmez. Skorlarında bir kaç tane üç olması onu rahatsız etmez ama birler çok kötü olur. Bu bakımdan kritik ellerde salona uygun hareket eder ve ustalığını yarışmalı deklarasyonlarda daha yüksek puan alarak skorunu yükseltme yönünde kullanır.

*
Bütün ikili oyuncuları agresif konuşma eğiliminde olduğundan yüzde ellilik bir şansı olan kritik ellerde zon deklare edilmelidir. Konuşma esnasında kontratın yapılma ihtimalinin yüzde elli olduğunu hesap etmek zaten mümkün değildir. Gerçekten başarı şansı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda zonu deklare etmelisiniz.
*
Önlemeniz gereken tutum zona ulaşmak için elinizdeki değerleri abartmaktır. Partnerin kararlarını onun yerine siz vermeye kalmayın. Eğer minimum bir elle açmışsa zondan evvel durma şansını ona bırakın. Aşırı zorlama daima düşük puan almanıza sebep olur.
**
RUH HALİ
İkili turnuva çok gerilimli bir oyundur. Tabii zorlu bir briç partisi her zaman yorucudur. Bir rober partisi veya dörtlü takım maçı sonunda başınıza ağrılar girebilir ama ikilinin verdiği baş ağrısı daima daha fecidir. Zira üç dört saatlik bir sürede yüksek bir konsantrasyon ile oynamanız gerekir. Son bord oynanana kadar gevşeme imkanı yoktur.
*
Diğer briç oyunları bu kadar zorlayıcı değildir. İlgi ve konsantrasyon oynanan kontrata göre değişir. Roberde veya takım maçında bir çok oyuncu zon veya şilem oynanırken dikkatlerini daha çok teksif ederler ve part skorlarda biraz gevşerler. Bilhassa defansta iken. En süper oyuncular bile batma ihtimali olmayan iki karoya karşı defans yaparken rahattırlar.
*
İkilide böyle bir rahatlama imkanı yoktur. Her bord aynı öneme sahiptir. Kontrat iki karo da olsa yedi sanzatu sürkontrlu da olsa aynı maç puanı kazanılır veya kaybedilir, konsantrasyonda hafif bir gevşeme sıfır almanıza sebep olabilir. Dış etkenler dikkate tesir edebilir ama bu genellikle ciddi bir problem değildir. İyi oyuncular oyuna o kadar konsantre olurlar ki çevrenin farkında bile olmazlar. Üzerinde durmanız gereken husus zihninizden geçenlerdir. Dikkatinize en büyük saldırılar içerden gelir. Her türlü faaliyette hisler mantığın en büyük düşmanıdır. Briç de bir istisna değildir. İkili turnuvada her duruma sakin ve her türlü histen uzak bir zihinle yaklaşmalıdır. Ortağın kötü defansına kızmak, rakiplerin kötü deklarasyonunu küçümsemek, bir söze alınmak, kibitzerin içini çekmesinden tedirginlik, alınmış olan sıfırlara üzülmek gibi bütün hisler zararlıdır. Hatta çok sevinmek bile tehlikelidir. İyi bir oyunla top aldığı için neredeyse göbek atma havasına giren bir oyuncunun bir sonraki elde kötü bir kontrata gelerek sıfır alıp dengeyi sağlama ihtimali vardır.
*
Eğer iyi bir oyun oynadıysanız bordlar arasında kendi kendinize sessizce böbürlenin. ( Yüksek sesle böbürlenecek kadar saygısız değilsinizdir umarım.) Fakat bir sonraki bordun kartlarınıza elinizi uzattığınızda bir evvelki iyi neticeyle ilgili bütün düşünceleri zihninizden silin ve bütün dikkatinizi yeni ele konsantre edin.
Kiplingin yazdığı gibi çiftler ‘başarı ve hezimetle karşılaşmayı ve bu iki sahtekara da aynı muameleyi yapmayı’ öğrenmelidirler. Başarılı olduğunuz zaman kolaydır ama sizin hiçbir suçunuz olmadığı halde hezimete uğrayınca sükunetini muhafaza etmek büyük disiplin ve kontrol gerektirir.

Bir çiftin birbirine olan saygı ve güveni böyle birkaç kötü bord arka arkaya geldiği zaman ortaya çıkar. Bir seferinde seyrettiğim bir Howel turnuvayı hatırlıyorum. Bir güney oyuncusu zonda bir sanzatuda iki batarak o bordda çok kötü bir netice almıştı. Kuzey sakin bir şekilde neticeyi yazdı ve güneyle birlikte, değişin komutunu, sessizce bekliyorlardı. Diğer taraftan doğu ve batı kontratı üç batırabileceklerini düşünüyorlardı ve ikisi de birbirini suçlarken bağrışmaya başladılar.
Sonunda güney sakin bir şekilde ‘-Biliyor musunuz bu işte bir terslik var gibi geliyor bana’ dedi. ‘-Top alan çift münakaşa ediyor ve sıfır alan çift de hiç ses çıkarmıyor’.
zafer-ikiliturnuva.blogspot.com
**
IMP TABLO
 

18 Haziran 2012 Pazartesi

Basit Squeeze

TANGO
*****
İNCİ
Değerli süs maddeleri arasında bir canlı tarafından yaratılan tek mücevher incidir. İnci, başta istiridye, tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur. Bunlar denizlerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu canlılardır. Bunların içine giren yabancı bir maddenin zararsız duruma getirilmesi için çevrelerinde  kılıflar oluşmaya başlar. Böylece çevresinden soyutlanan yabancı madde, zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşan yuvarlak bir biçim alır. İnci, bu katmanların tümünün küresel bir biçimde oluşmasıdır.
*       
Doğal inci, özellikle iri taneli, az ve zor bulunan bir şeydir. Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanı sıra kendine özgü özellikleriyle ölçülür. İncinin renk ve parlaklığı, alttaki  katmanların  ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır. Gerçekten değerli bir incinin, ışığı yansıtmasının yanı sıra boyutlarının ve pürüzsüzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir.
*       
İstiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değer taşımaz. İncinin değeri, istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının  parlak, düzgün ve temiz renkli olmasına bağlıdır. Bu niteliklerin en fazla görüldüğü tür ise tropikal denizlerin ılık sularında yaşayan Pinktada istiridyesidir. İstiridyeler,  su altında 70 - 90 saniyeye kadar dayanabilen dalgıçlar tarafından çıkarılır.
 *      
"Kültür incisi" üretimi Japonya'da büyük bir sanayi durumundadır. Kültür incisi elde etmek için küçük ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştirilir. Sonra bunlar dibe serili ağ yatakları üzerine indirilerek orada 3 - 5 yıl bakılır. Böylece istiridye içinde oluşan inciler sayı bakımından fazla sayıda olsa da, hepsi gerçek inciler kadar değerli değildir.  

"Bilim Teknik - 16.01 2009 "
****
TANSIK
Başını eğmiş
Kıvırmış kirpiklerini
Ağzı dilsiz
Lambalar yanmış
Bir işim var
Unutulan
Kapılar açılacak nerdeyse
İçeri girmeyeceğim ben
Her şey bu kapının ardında
Konuşulur
Ve ben diyebilirim
Yazgım bitişik odadaki oyunda.
Pierre Reverdy
*
tansık: olağanüstü olay, mucize
****
BASİT SQUEEZE

1. Basit bir skuizi gerçekleştirmek için:
Tüm löveleri almanız gerektiğinde hala bir kaybınız olmalı,

iki tehdit renginiz ve bunlardan en az birine antreniz olmalı
Tehdit olmayan renkler tehdit renginden önce oynanmalı.
*
2. Tehdit renklerinden sadece birinin antresi varsa, antrenin karşısındaki elde kalacak şekilde bütün alıcılarınızı çekmelisiniz.
*
3. Kimi skuiz edebiliriz?
Tehdit renklerinden ikisi de aynı eldeyse sadece bu elin sağındaki oyuncuyu
Tehditler ayrı ellerdeyse, her iki tehdit rengini de kesen oyuncuyu
Öyleyse tehdit renklerinin daima ayrı ellerde olmasını ummalıyız.
*
4. Kesin löve sayınızı 12den çıkarıp (tüm alıcılarınızı çekip rakiplerden birini skuiz etmeden önce) bağışlamanız gereken el sayısını bulursunuz. *
5. Skuiz planı:
Kesin lövelerini say; kaç el bağışlaman gerektiğini bul.
Tehdit renklerini belirle.
Tehdit renkleri aynı elde mi yoksa 2 ele bölünmüş mü?  Hangisine antre olduğuna bak.
Alıcılarını çektikten sonra nerde kalman gerektiğini gör.
Birini skuiz etmek için hangi kartları bulundurması gerektiğini düşün.
Renkleri hangi sırayla oynayacağını sapta.
*
6. Squeeze’de bir sürü el yer geçeri bırakılmaz. Bir el, bir yer geçeri yeterlidir.
Celal Haznedaroglu

16 Haziran 2012 Cumartesi

Şilem Konuşmaları

                                                                        flickr

Niccolo Paganini Violin Sonata 6
*****
trefl (club): Sinek, destedeki 4 renkten en küçük olanı, C ile gösterilir.
♦ karo (diamond): Trefl renginin bir büyüğü D ile gösterilir.
kör (heart): Kupa, karo renginin bir büyüğü H ile gösterilir .
pik (spade): Maça, kör renginin bir büyüğü S ile gösterilir. Renklerin en güçlüsüdür.
*****
BİLİYORUM 
Biliyorum, senin aşkından başka bir şey değil bu,
ey gönlümün sevdiği
- yapraklarda oynaşan bu altın ışık,
gökyüzünde yelken açmış bu başıboş bulutlar,
serinliğini alnımda bırakıp geçen bir esinti.
*
Sabah ışığı doldurdu gözlerimi
- yüreğime yolladığın haberdir bu.
Yüzün yukarılardan eğilmiş,
gözlerin gözlerime bakıyor,
yüreğim ayaklarına değmiş...
Rabindranath Tagore
*****

ŞİLEM KONUŞMALARI

12  ya da 13 el almayı taahhüt ediyorsunuz. O kadar kolay değil. Deklarasyonunuz ve  kart oyununuz oyun kabak olmadığı sürece iyi olmalıdır.
           
Şilem konuşmalarını kolaylaştırmak ve daha az puanla şilem ya da grandşilem yapmanın yollarını aramak için briç oyuncu veya uzmanları yeni metodlar geliştirmişlerdir. Normal deklarasyonla uzun bir konuşmadan sonra bulabileceğiniz veya bulamayabileceğiniz şilem / grandşilemleri 3-4 konuşmada buluyorlar.
Örnek:           
5♠        6♠
ARD’dan biri varsa 6, ikisi varsa 7 söyle.

1♠        1NT  : F1
3♣       5NT  : Josephine ARD’dan ( son renk üzerinden ) biri varsa 6, ikisi varsa 7 de.
**
4♥        5♣     : Treflden iki kaybım var, senin treflin nasıl? sorusu
**
ŞİLEME GİDERKEN YAPMANIZ GEREKENLER
1. Koz fiti bulmak
2. Şileme yetecek güç olduğunun ortağa bildirilmesi veya ilginin gösterilmesi
3. Şilem ilgisi göstermek veya ortak gösterdiğinde kabul veya reddetmek
4. Cue bid, yan renklerdeki kontrolleri check etmek
5. Key cardların sayısını sormak
6. Koz Damı veya Ruaları sormak
7. Grandşilem konuşmaları yapmak, araştırmak
8. Kontratı ilan etmek
**
KOZ FİTİ
1.  Koz kontratları NT kontratlarından daha iyidir. Çakalar nedeniyle.
2. Her renkte durdurucu zorunluluğu yoktur.
3. Uzun rengi sağlayarak kontratınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.
4.  4-4 fit, 5-3 fite göre daha etkilidir.
5. Özellikle 5-4, 9 kart koz fiti iyidir.
6.  9 kart koz ile her iki taraftan çakabileceğiniz için her türlü kart oyununu uygulayabilirsiniz.
7.  Kart oyununuzu geliştirin.
8.  Emniyet oyununuzu geliştirin.
9. Deklarasyonunuzu geliştirin.
10.  Hem okuyun hem oynayın.
11.  5-3, 6-3, 6-4 koz fitiniz olduğunu bildiğinizde 4-4 fite oynamayı alışınız.
12.  5-4 fite oynarken şilem batarken, 4-4 fite oynarken 5’li renge kaybınızı kaçabileceğiniz için oyun  olabilir.
**
ŞİLEM GÜCÜ
1. Deklarasyon sırasında bir taraftan ortaklıklar puan ve oyun güçlerini bildirirken diğer taraftan da güçlerini birleştirdiklerinde ne yapabileceklerini tespit etmeye çalışırlar.
2. Bir majör renkte buluştuktan sonra siz veya ortağınız eğer zon söylemiyor da başka deklareler veriyorsa şilemle ilgileniyor demektir.
3. Özellikle zon forsing durumda iken zon söylemiyorsanız, şilemle ilgilisiniz demektir.
4.  Dengeliyseniz şilem yapabilmeniz için 32-33 onör puan gereklidir.
5.  Kısalık ve uzunlıklarınız varsa puanınız az da olsa ve uygunsa şilem yapmanız kolaylaşır.
6. Özellikle kısalıklar az puanla şileme taşır. Kısa renkten ortakta en fazla Dam puanı olmak koşuluyla.
7.  O halde kısalığın işe yarayıp yaramadığını tespit etmek için ortağa bildirmemiz gerekir. Bunu genelde limite deklarasyonla yapmalısınız.

KISALIĞIMIZI ORTAĞA NASIL BİLDİRİRİZ
1) Splinter :  Majörde tutuş 4 seviyesine, minörde tutuşunca 3 seviyesine sıçramak.
2) Jacoby 2NT: Açıcı  varsa, kısalık olan rengini 3 seviyesinde gösterir.
3) 1♥-3♠      1♠-3♥      Ters majör
4) Inverted Minör
5) Naturel tarifler:  Bir oyuncu 3 renkte uzunluk gösterdiyse 4. renkte kısalık vardır.
6) Rakiplerin rengini sıçrayarak cue bid etmek.
7) RKCB        :  Key card sorusuna cevapta 5NT ve 6 renk şikan gösterir.
8) Sıçrayarak reverse :  Reverse gücü olan bir el gösterir. Sıçramak daha güçlü bir el göstermez. Sıçramalı reverse kısalık ve tutuş gösterir.

Diyelim ki ortağımız karo kısalığı gösterdi:
Elimizde ♦’dan RVx veya DVx varsa puanlarımızın bir miktarı çöp demektir.
Ancak ♦ Axx / Axxx / Vxxx / xxx / xxxx ise nerdeyse hiç kaybımız yoktur.
Kısalık rengimiz karo olsun 40–13 = 27
Şimdi şilem konuşmalarımız artık 27 puan üzerindendir.
Şöyle bir elle :           ADxx
                                    Dxxx
                                    Dxx
                                    Ax
Karo dam kayıp puanını toplam puanınızdan çıkardığınız zaman 14-2 = 12 onör puanınız kalıyor. Ortağınız size splinter yaparak 13-15 puanı vermiştir. Alt limit olsa bile kalan 27 puanın 12+13 = 25’ine sahipsiniz, şilem yapma ihtimaliniz çok yükseldi.
Rxxx
ADx
Rx
xxxx
Koz pik, ortağınız kör kısalığı gösterdi.Toplam 12 onör puanınız var. Kör Dam puanını çıkardığınız da puanınız 10’a düşüyor. Kısalık gösterilen renk işinize yaramıyor. Ortağımız bizde 12-14 puan olduğunu ve en az 12 puan olduğunu kabul ederek konuşuyor.

Bir oyuncu zon puanına ulaştığını görünce, kısalık durumu varsa puan durumunu bir daha gözden geçirecek ve şilem ihtimali varsa konuşmalara devam edecektir.

ZON TERCİHİ YAPARKEN

Rxxx               x                      1♣                   2♣      
Ax                   RDx                 2♦                    3♠
Rx                   Axxx                4♣                   4♦
RDxxx            Vxxxx              4NT                5♣

Inverted Minör durdurucu konuşmalarında oyuncular, kısalıklarını gösterdiklerinde, kısa renkte en az iki durdurucu varken 3NT oynayacaklar, yoksa renk kontratı oynayacaklardır.
DVx                ARxx                                      DVx                   x                     
xxx                  x                                             xxx                  ARxx             
RDxx              Avxx                                      RDxx               AVxx
Axx                 Rxxx                                      Axx                  Rxxx
1. Dağılımda kör kısalığı çok iyi, kesin 6 karo oynanır.
2. Dağılımda pik kısalığı sonucu 3 puan çöpe gidiyor ve puan 9’a düşüyor. Kısalık kötü
***
RDVxx            A10xx                                    RDVxx            A10xx
xx                    x                                             xx                    x
Axx                 xxx                                         Axx                 xxxx
Axx                 RDV10x                                 Axx                 RDV10

1. Dağılımda 6 pik kabakken, 2. dağılımda da kısalık iyi ama uzunluk yeterli değil.
***
RDVxx            A109xx                                  RDVxx            A109xx
Axxxx             x                                             Axxxx             x
x                      Axxx                                      x                      ARDV
xx                    Axx                                        xx                    xxx

1. Dağılımda çakalarla 6 pik kabak olurken, 2. dağılımda kontrolsüz olduğu için 6’ya gidilemez.
”koycegizbric- kısaltılmıştır”

14 Haziran 2012 Perşembe

Fantezi


İnsan, gülümseyiş ile gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. 
Byron
****
DAĞLAR
Bu ışıklı gök kubbenin altında
Birkaç dakikaları bile kalmış olanlar
Yüzlerce yıl yaşayacakmış gibi
Koşuşturup duruyorlar
*
Ve uzakta, binlerce yıllık suskunlukta
Dağlar, bu telaşçı kalabalığa bakarak
Donup kalmışlar haşin ve kederli
Sanki birkaç dakikaları kalmış gibi yaşayacak
Resul HAMZATOV
Çeviri: Ataol BEHRAMOĞLU
****
FANTEZİ
Edwin B. Kantar
Bricinizi Sınayınız 2
*
Doğu Batı zonda
Dağıtan Doğu

Doğu      Güney     Batı       Kuzey
Pas          Pas         Pas       1Trefl
Pas          2NT        Pas        3NT

Batı karo onlusunu çıkar. Yerden rua ile alırsınız, doğu ikiliyi verir. İkinci elde damınıza doğru trefl oynar ve kazanırsınız. İkinci bir trefl oynadığınızda doğu ruayla alır, batı büyük-küçük verir.
*
Doğu karo döner, yerden alıp üçüncü trefl oynarsınız. Doğu asla alırken batı kör yedilisini defos eder. Doğu inatla bir karo daha oynar, herkes uyar. Batı ikinci ve üçüncü karoya yedili ve sekizli verdiğine göre sağlanan dokuzlunun elinde olduğunu kabul edebiliriz.
*
Dördüncü bir trefl oynayarak yerde kalırsınız ve batı buna küçük bir kör, doğu küçük bir pik atar.
NASIL DEVAM EDERSİNİZ?

 

2Trefl+3Karo+ 2Pik olmak üzere 7 eliniz vardır. Piki doğru oynayıp damı bulsanız bile sadece 8 ele ulaşırsınız. Oyunu yapabilmeniz için kör asını mutlaka sağda, doğuda bulmanız gerekir.
*
Ruanıza doğru bir kör oynayın ve rua “kaçarsa” pik damını batıda arayın.  Niçin? Çünkü doğuda AR trefl ve kör ası olmak üzere 11 puan çıkmıştır. Eğer pik damı da elinde olsaydı oyun açardı. Oysa pas geçmişti.
Kör ası batıdan çıkarsa hiç üzülmeyin, bu oyunu zaten hiçbir zaman yapamazdınız.
NOT:
1.Kontratınızı yapabilmeniz için belirli bir onörü, belirli bir yerde bulmanız gerekiyorsa orada olduğunu varsayın. Bu diğer onörleri de bulmanıza yardımcı olabilir.
2. Kontratınızı yapmak uğruna birkaç el fazla batmaktan korkmayın. Korkaklar gibi oynamayın. Az batıp küçük bir eksi puana razı olmaktansa riski göze alıp “kontursuz” bir kontratı yapmak için canınızı dişinize takarsanız, hem rakipleriniz hem ortağınız size saygı duyar.

13 Haziran 2012 Çarşamba

Bir Seviyesinde Açışlar

                                                                                               flickr                                                        
Jacob Gurevitsch - Lovers in Paris
*****
Kötülüklerin ilki ve büyüğü, 
haksızlıkların cezasız kalmasıdır.
Platon
*****
SİS
 
Özenle boyadım ipliğini sevginin,
Gidip de bulamamanın incinmiş rengine.
Sisi gümüş bir rüzgârla tepelerden eğirdim,
Dokudum yalnızlığın bu serin kumaşını,
Sesime ayrılıklardan bir gömlek diktim.
Ölümü tastamam ezberledim de geldim,
Dilimde bu buruk türkü tadıyla
Bilmem ki buradan nereye giderim.
*
Sonunda kendime bir top yangın edindim,
Soluğumla besledim dudağımın ucunda.
Ömrümün külüydü savrulan hep ardımda,
Örterek yavaş yavaş bıraktığım izleri
Yanmış bir günün sürüklenen kanatlarıyla.
Koştum, durmadan koştum o küçük yangınımla,
Adımın çaresiz kıyılarında kendi göğümü bulmaya...
Metin Altıok
*****
1 TREFL   1 KARO  SEKANSI VE GELİŞMELER
1Trefl açışları, Karo  fitleri için çok ideal değildir. Çoğunlukla 1C açtıktan sonra, olası bir karo kontratında kalmak, çok sık rastlanan bir olgu değildir. (3-3 minörde C, 4-4 minörde karo açıldığı için)
1C açılışına 1Karo diyen elden beklenen nedir? Nasıl ellerle 1C e 1D denmelidir? 1CL açışına cevapçıdan gelecek 1D deklaresi neleri çağrıştırıyor?
Açıklamalara geçmeden önce; sadece KaroIarı olan ve 10 puan altındaki ellerde cevapçının rengi tekrarı, bu sekansın bir parçası değildir. Natürel konuştuğu anlamına geleceğiiçin, bu sekanstan ayrılmıştır.
*
1C…………                         1D
1H/1S/ 1NT/2C ………        2D   cevapları, beklenen 1D cevabı değil, sadece karoları olan basit bir el göstermektedir.
1C e 1D denme koşulları, cevapçının konuşmaları, deklarelerin gelişimini:
1D diyen el en az 12 OP olmalıdır. Karo 2 kart olabilir. 5+ Majör veya 5+ majörler olmamalıdır.
1C e 1D diyen el; açıcının limitini  anlamak, kaptanlığı alarak konuşmaların seyrine yön vermek, açıcının dengeli eli varken, sanzatu kontratlarının açıcı tarafından oynanmasında  yarar görmek,vb. gibi nedenlerle konuşmaları şekillendirir.
Açıcı 2.konuşmasında; her türlü dengeli ellerle majör veya  majörleri olsa dahi, seviyesine göre Sanzatu der (1 veya 2NT).
*
1C…………………                1D
1H/  1S…  (dengesiz min.el)
1NT …… (12-14 puan, dengeli, majör ya da majörler)                                                                            
2CL ……   (min.el,dengesiz)
2 D……..   (min el,dengesiz,4 cart karo)
2H/2SP….16+puan, dengesiz reverse eli, 5+4  (istisna olarak 4414 karo tek)
 *                        
-2NT…….18-19 OP.dengeli, 4 lü majörler olabilir.
-3CL…….Minimum 6 kart C.16-18 OP , iyi el.
-3D ……...Minimum 4 kart karo.dengesiz,16-18 OP.
-3H………reverse eli değil.1.bölge bir el.6+C ve 5H
-3SP…… Aynı
-3NT……Kapalı 7 kart C.12-14 OP.
Açıcının 1 C açışına birkaç cevapçı eli vererek değerlendirmemizi yapalım.
*
S. RVXXX      
H. AXX            
D. RXXX          
C. A                  
1C açışına 1S denecek.1C-1D sekansı dengeli,12+OP olan ellerde, kaptanlığı alarak doğru yerden doğru kontratın oluşmasına imkan sağlamayı, (5 li renk de olmadığını) amaçlıyor.
*
S. RXXX          
H. DVX             
D. RVXX
C. XX
1 S denecek.10 puanı var.1D demek için en az  12 puan gerekiyor.               
*
S. AX                  
H. RV                   
D.AV10X            
C.R109XX         
5-4 minör, puanlı 2-2 majör,16 OP.C 4 kart olsa 1D diyebilirdik.Bu ve benzeri eller, başka bir cevap gerektiriyor. (İnverted-minör).Yani bu elle cevapçı 2C diyecek.
*
Görüldüğü gibi 1CL-1D sekansı; iyi yorumlanarak yerinde ve isabetli olarak belli kurallar içinde kullanıldığında oldukça yararlı olabilir.   
“yusuf ziya şerifoğlu”

Müzik ve Fizik


Chopin. Valse op 64 No. 1 Valentina Lisitsa "Minute Waltz"
*****
MÜZİK İÇİN
* Müzik; fakir insanın cennetidir. * Emerson
* Müziğin olduğu yerde kötülük barınamaz. * Cervantes
* Müziği sevmeyenden çekininiz. * Ludwig Wan Beethoven
* Müzik insanlığın ahlakını arındıran kutsal bir bilimdir. * Dede Efendi
* Müzik bir insanın para ödemesi gereken tek gürültüdür. A. Dumas
* Duygularımı şiirlere anlatamam çünkü şair değilim.
Kendimi gölgeler ve ışıkla ifade edemem çünkü ressam değilim.
Düşüncelerimi hareketlerle de açıklayamam çünkü dansçı değilim.
Ama bunların hepsini müzikle yapabilirim. Çünkü ben bir müzisyenim...Mozart
****
HOŞÇAKAL
Siyah beyaz tuşlarında piyanomun
Seni çalıyorum şimdi
Çaldıkça çoğalıyorsun odada
Sen arttıkça ben kayboluyorum
*
Seni doğuruyorum geceye
Adını koyuyorum aya bakarak
Her şey sen oluyor her yer sen
Ben ölüyorum
*
Sesini duyuyorum rüyalarımda
Gözlerimi kamaştırıyor ışığın
Rüzgar sen gibi dokunuyor bana
Ben doğuyorum
*
Duymak istediklerimi söylemiyorsun hiç
Dokunmuyorsun bana
Sen gibi bir şimşek çakıyor
Tam kalbime düşüyor yıldırımı
Ben gidiyorum
Özdemir Asaf
****
MÜZİK VE FİZİK
Bilim adamlarının, özellikle de fizikçilerin müzikle aralarının iyi olduğu bilinen bir gerçektir. Hatta, bazıları gerçekten iyi birer müzisyendir. Ne var ki, okulda, müzik ya da fizik derslerinde, ikisinin arasındaki ilişkiden hemen hemen hiç söz edilmez. ''Müzik bir sanattır. Fizikle ne ilgisi olabilir'' denilebilir. Evet, müzisyen olmak için belki fizik bilgisine sahip olmak gerekmiyor. Ancak, müzik yapmamıza olanak tanıyan ses ve onu üreten çalgıların çalışma biçimi çok basit fizik bilgisiyle anlaşılabilir.
*    
Sesi en yalın biçimiyle, ''işitme duyularımızla algılayabildiğimiz dalga hareketi'' olarak tanımlayabiliriz.. Kaynağı ne olursa olsun, ses dalgalar biçiminde yayılır. Ses dalgalarının nasıl ilerlediğini daha iyi anlatabilmek için, ünlü domino taşları gösterisi iyi bir örnektir. Bu gösteride, baştaki taşa verdiğimiz enerji, aradaki taşlar tarafından en son taşa iletilmiş oldu. Sesin havada ilerleyiş biçimi de bunun gibidir. Sesin kaynağı olan titreşen cisim, yakınındaki hava molekülünü titreştirir. Titreşen her hava molekülü bir ileridekini titreştirir. Böylece titreşim her yöne yayılır. Ses dalgaları boşlukta ilerleyemez.
  *   
Ses dalgaları sadece havada değil, başka ortamlarda da ilerleyebilir. Katılar ve sıvılar da ses dalgalarını iletir. Üstelik, yoğunlukları havanınkinden fazla olduğundan, sesi hem daha iyi iletirler hem de daha hızlı.
  *  
Eski bir müzik aleti yapımcısı Sir Charles Wheatstone, ses dalgalarının katı ortamlarda havaya göre çok daha iyi iletildiğini göstermek için güzel bir deney yapar. Wheatstone, deneyi yaptığı binanın bodrum katına yerleştirdiği arpları, iki kat yukarıdaki salonda bulunan arplara tahta sütunlarla birleştirir. Müzisyenler bodrum kattaki arpları çaldığında, iki kat yukarıda bulunan dinleyiciler o kattaki ''kimsenin çalmadığı'' arpların sesini duyarlar. Bodrum katta çalınan arpların titreşimleri tahta sütunlardan birinci kattaki arplara iletilir. Bu arplar titreşirler ve sesleri salonda duyulur. Buna karşılık, ikisi arasında yer alan zemin kattakiler hiç müzik sesi duymazlar. Gramofonun bile icat edilmediği dönemde yapılan bu gösteride salonda bulunanların hali nasıldı acaba?
 *   
Her ses müzik değildir. Herhangi bir istasyona ayarlı olmayan bir radyodan çıkan sesi düşünelim. Fizikçiler, buna ''beyaz gürültü'' derler. Beyaz gürültüye verebileceğimiz bir başka örnekse alkıştır. Beyaz gürültüyü zaman içinde hiç değişim göstermeyen, ''sonsuza değin süren'' bir gürültü olarak tanımlayabiliriz.
   * 
Sesin havadaki titreşimler yoluyla iletildiğine değinmiştik. Kulağımız belli aralıktaki frekansları işitebilir. Bu saniyede yaklaşık 20 ile 20000 titreşim aralığıdır. Frekans saniyedeki titreşim sayısıdır ve birimi (Hz) Hertz'dir. (Hertz, 19. yüzyılda radyo dalgalarının nasıl oluştuğunu keşfeden bilim adamının adıdır.) Bazı canlılar daha geniş bir frekans aralığını algılayabilir. Bu, köpeklerde 50 ile 45000 Hz, kedilerde 45 ile 85000 Hz aralığındadır. Yarasalar 120000 Hz'e yunuslarsa 200000 Hz'e kadar olan sesleri algılayabilirler.
 * 
Düşük titreşimli sesleri kalın (bas), yüksek titreşimli sesleriyse ince (tiz) algılarız. Sesin kalınlığına (yada inceliğine) ''perde" denir. Yüksek frekanslı sesler yüksek perdeli, düşük frekanslı sesler düşük perdeli seslerdir. Müzik konusunda iyi eğitilmiş kişiler, frekansı sadece 2 Hz farklı iki perdeyi bile birbirinden ayırabilirler.
 *   

Bir notanın bir oktav yukarısı, onun frekansının iki katı hızlı titreşen ses anlamına geliyor. Oktavlar arası çok basit matematiksel bir ilişki var. Beynimiz bir şekilde, bu matematiksel ilişkiyi algılayabiliyor ve aralarında matematiksel bir ilişki bulunan sesler bize uyumlu geliyor. Eğer bir oktavı rastgele değil de belirli oranlarda bölecek olursak farklı notalar elde ederiz. Değişik kültürler, tarihte oktavı değişik oranlarda bölerek notaları elde etmişler. Batı kültüründe, bir oktav 7'ye bölünürken, başka kültürlerde farklı oranlarda ve miktarda bölünmüş. Çin'de bir oktav 5 ' e, Arabistan ' da 17'ye, Hindistan'daysa 22'ye bölünmüş.
  *    
Günümüzde batı müziğinde genel olarak kullanılan sistem, oktavın 7'ye bölünmesiyle elde edilen 7 notalı sistemdir. Notalar arasında da matematiksel bir ilişki vardır.
 *    
Bugün kullanılan 7 notalı sisteme göre sayısal bölünmeyi sürdürürsek, yedi notaya karşılık gelen frekans oranları şöyle olur: Do (1), Re (1,125), Mi (1,250), Fa (1,333), Sol (1,500), La (1,667), Si (1,875) Do4'ün frekansını 264 olarak bildiğimize göre, 264'ü bu sayılarla çarparsak, öteki notaların frekansını elde edebiliriz. Buna göre, Re4 297 , Mi4 330, Fa4 352, Sol4 396, La4 440, Si 496, Do5 528 olmaktadır.
 *     
Ses ve müzik, fizik ve matematikle yakından ilişkilidir. Sesin nasıl oluştuğunu, yayıldığını; notaların nasıl oluşturulduğunu, aralarında nasıl bir ilişki olduğunu çok basit fizik ve matematik bilgisiyle anlayabiliyoruz.
Alp Akoğlu, beethovenlives.net ,  kısaltılmıştır.