25 Ocak 2011 Salı

Cappelletti

NANA MOUSKOURI - MALAGUEÑA SALEROSA
*****

Sizin gerçek değeriniz;
insanlara karşı beslediğiniz hislerle,
yaptığınız işlerle,
davranışlarınızla ve yapacağınız iyiliklerle ölçülür...
Albert Einstein
*****
GİYMİŞ SEVDİĞİM İNCECİK BİR ENTARİ
Giymiş sevdiğim incecik bir entari
Elma ağaçlarının arasında,
Şen şakrak rüzgârlar esmeyi
Arzular topluca orada.

Hoyrat rüzgârların taze yapraklara
Giderayak kur yaptıkları yerde
Yürümekte sevdiceğim usulca
Ve kıvrılmakta gölgesi çimde.

Ve gökyüzü gülümseyen toprağın üstünde
Dururken soluk mavi bir fincan gibi,
Yürümekte sevdiceğim sessizce
Kavrarken narin eliyle eteğini.
James Joyce
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy

“Chamber Music”den (1907)
****
CAPPELLETTİ
Hamilton olarak da bilinir, Cappelletti, rakip 1 NT açtıktan sonra kullanılan defansif bir konvansiyondur. Genel yapısı şöyledir:
X                : Ceza
2 Trefl       : Tek renkli bir el
2 Karo       : Majörler
2 Kör         : Kör ve bir minör
2 Pik          : Pik ve bir minör
2 NT           : Minörler
Cappelletti, direkt (ikinci) ve balancing (4. uyandırma) pozisyonlarında da kullanılabilir.
*
2 trefl ortaktan 2 karo konuşmasını ister. Üste konuşanın karoları varsa pas geçer yoksa rengine düzeltir. Cevapçı iyi trefleri ile 2 karo rölesini ihmal edip 2 trefl’e pas geçebilir ya da 2 seviyesinde iyi beşli majörünü okuyabilir hatta 11-13 puan ve dengeli elle 2 NT konuşabilir.
2 karo deklaresi en az 5-4 ( genelde 5-5) majör gösterir ve ortağın iyi majörünü okumasını ister. Majör fiti yokken (zayıfken) iyi karolar ile ortak pas geçebilir. 2 NT cevabı ya ortağın 3 trefl / 3 karo demesini isteyen bir minör rengi ya da majörlerden birine limit tutuş gösterir. Cevapçı majörlerden birini tuttuğunu ortağın 3 minör deklaresinden sonra 3 kör/pik diyerek göstermeyi planlar. Dolayısıyla, 2 karoya direkt 3 kör/pik cevabı preemptivedir. (Engelleme, baraj)
*
2 kör ve 2 pik nonforcingdir (zorlayıcı). Burada da aynı şekilde, ortağı hemen yükseltmek engellemedir.  Ortak 2 NT konuşmuşsa ya minörü soruyor ya da limit tutuş gösteriyor demektir.
"albabridge.net"
**
CAPPELLETTI Konvansiyonu (Hamilton)

Bu konvansiyonun orijini oldukça karışıktır. 4 kişinin adı geçer, bunlar ; Michael Cappelletti, Fred Hamilton, John F.Pottage, Gerald W.Helms.
*
Bu konvansiyon 1 Sanzatu açışına müdahaledir. Kontur 16+ onör puan ve dengeli el gösterir.
- 2 Trefl : Tek renkli bir el gösterir
- 2 Karo : İki uzun majör gösterir
- 2 Kör  :  Kör ile bir minör gösterir
- 2 Pik   :  Pik ile bir minör gösterir
- 2 SA    :  İki uzun minör gösterir.
2 Trefl araya girişinden sonra 4.Oyuncu zayıf bir eli varsa 2 Karo ile, kuvvetli bir eli varsa 2 Sanzatu ile uzun rengi sorar, diğer konuşmaları natüreldir.
Diğer araya girişlerde; 4.Oyuncunun sıçramasız destekleri zayıf el, sıçramalı destekleri kuvvetli el gösterir. Farklı bir renk deklaresi diğer iki rengin desteklenmediği tek renkli bir gösterir. 2 Kör ve 2 Pik araya girişlerinde ise 2 Sanzatu minör rengin ne olduğunu sorar.
*
Kontura cevap ise opsiyoneldir. 4.Oyuncu çok zayıf olmayan dengeli bir elle konturu cezaya bırakır, uzun rengi varsa deklare eder, çok zayıfsa en uzun rengini söyler.
Multi-Landy konvansiyonu ile Cappelletti arasındaki tek fark 2 Trefl ve 2 Karo deklarelerinin yer değiştirmiş olmasıdır. Bu durumda 2 Trefl araya girişi iki uzun majör göstereceği için, 4.Oyuncu eşit uzunluktaki majörleri arasında seçimi 2.Oyuncuya bırakabilir. Bunun için zayıf bir elle 2 Karo, iyi bir elle 2 Sanzatu deklare eder, ve majörler arasında seçimi 2.Oyuncu yapar.
2 Karo müdahalesinde ise 2 Kör deklare ederek uzun rengi sorar. Burada uzun renk Karo ise 2 seviyesinde oynanması mümkün değildir. İki konvansiyonun birbirine göre avantajları bunlar, seçim sizin.
“duralbridge”

görsel: deviantart

Hiç yorum yok: