10 Şubat 2011 Perşembe

Alert

                                                                                                       deviantart                                          
Pink Floyd - Another Brick In The Wall, Part Two
*****
En iyisi, kalkmak, ‘yeter artık’ demektir,
vazgeçmemek için kırıntısından bile yaşamanın,
karşı çıkmaktır var gücümüzle acıyı doğuranlara,
yaşanır hale getirmektir dünyayı bütün insanlara.
Bertolt Brecht
*****
ALERT ETMEK

Briç, ortakla yapılan sistem anlaşmalarıyla başarıya ulaşabilir. Ortaklar arası bir şifre kitabı vardır. Birinin söyledikleri öbürünün şifre kitabında yoksa anlaşmaları pek mümkün değildir. Benim senyör partnerim Emin’le şifre kitabımızda bir pik açışına üç trefl demek 16+ puan ya üçlü-dörtlü pik fiti olan el veya treflden forsing el olarak yazılmıştır. Buna karşı diğer ortağım Aydın ile oyunumuzda ki üç trefl ise Bergen konvansiyonu dediğimiz dörtlü pik fiti 6-9 puan ve singltonlu el demektir. Aynı deklerasyonun başka anlam taşıdığı sistemler de olabilir, önemli olan partnerliklerde bu tariflerin yapılmaları ve iki tarafın da bu bilgiye ulaşmalarıdır.

Briçin dünyadaki en önemli kuralı ortaklar arasındaki bu anlaşmaların rakiplere alert kartıyla işaret edilmesidir. Briçte ortaklar arasında özel anlaşmalar yapmanız serbesttir ama bu anlaşmayı rakiplerinize de bildirmeniz gerekir. Bu kural bence gerek şirketlerin, gerek kamu kurumlarının veya sivil toplum örgütlerinin, gerekse de bireysel kişilerin toplumdaki davranışlarının şeffaf olması gereği gibidir. Yalan söylemek, anlaşmaları gizlemek, rakiplerinizi veya çevrenizdeki kişileri yanıltmaya yönelik davranışlarda bulunmak briç dünyasının karşı olduğu temel kurallardan biridir. Burada bir önemli ayrıntı  vardır.  ‘Nelerin alert edilmemesi gerektiği ‘  pek çok briç kulübünde yeterince bilinmemektedir.
*
  Neden mi, çünkü alert ettiğiniz zaman rakiplerinizle aynı anda ortağınıza da kontru nasıl kabul ettiğinizi söylemiş oluyorsunuz. Ortağınız ceza kontru attıysa siz bunu negatif olarak kabul ettiğinizi rakiplerinizle birlikte ortağınıza da söylemiş olursunuz ki bu yanlış bir davranıştır. 

Alert edilmemesi gereken deklarelerden biri de sanzatu demektir. Bunu alert ederek rakiplere söylemeniz de bu deklare çeşitli seçenekler içerdiği için ortağınıza hangi seçeneğe uygun deklare verdiğinizi bildirmek demek olacaktır. Ayrıca deklarenin ilk turundaki özel konvansiyonlar hariç olmak üzere dört ve yukarı seviyedeki konuşmalar alert edilmezler. Tabii bütün bunlar perdeli briçteki kurallar değildir. Perdeli turnuvada partnerinize bilgi verme şansınız olmayacağı için her şeyin alert edilerek rakibinize bildirilmesi gerekir. Aynı işaret ortağınızca da yapılarak o taraftaki rakibe de aynı bilginin verilip verilmediği sürekli kontrol edilmektedir.
25 Ekim 2009  Faik Falay, Cumhuriyet

Hiç yorum yok: