15 Kasım 2015 Pazar

Turnuva Skoru Nasıl Hesaplanır?

PLÁCIDO DOMINGO – Cocula
http://www.youtube.com/watch?v=mNDCsEOCVrM
***
Bu evrende hiç kimse üstün ya da değersiz değildir.
Bu nedenle üstün bir sınıfa ait olduğunu iddia eden hiç kimse üstün değildir.
Kendisinin değersiz olduğuna inanan kimse de cehaletin kurbanıdır.
Gandhi - felsefe kulübü
***
Genellikle insanlar sizi kritik edip sizinle alay etmek için her zaman bir eksiğinizi bulacak ve kimse sizi olduğunuz gibi kabul etmeye yanaşmayacaktır. Bunun için, doğru bildiğiniz şekilde yaşayın ve kalbinizin sizi yönlendirdiği yere gidin! 
Charlie Chaplin
***

DÜŞÜMDE
Düşümde gördüm Cahit’i:
Banka gibi bir yer,
Aynı servise verilmişiz,
Yolumu gözler.
*
Baktım ki, toplamış memurlarını
Nutuk çekmede şefimiz.
El edip geçecektim yerime
Sessiz.
*
Cahit bu, dayanamadı, boynuma atıldı.
Gözyaşlarını duydum yüzümde bir ara.
O, düşümde ağladı.
Bense uyandıktan sonra...
Ziya Osman Saba
***
TURNUVA SKORU NASIL HESAPLANIR?
Briç borduyla birlikte diğer masalara devredilen ve her ekip tarafından kazanılan skorların yazıldığı skor kartları vardır. Her bir ekibin skorunun aynı eli oynamış diğer ekiplerin skorlarıyla karşılaştırılmasıyla turnuvanın nihaî skoru elde edilir.

Çiftler (Pairs) Oyunu Skor Hesaplaması
Turnuvadaki tüm bordların oynanması bitince, her bir skor kartına o bordu oynamıĢ bulunan tüm çiftlerin skorları işlenmiş olacaktır. Skor kartları turnuva direktörlerimce toplanır ve skorlar karşılaştırılır. Çiftler Oyununda genelde Matchpoints-MP skor yöntemi uygulanır. Bu yöntemde bordu kazanan ekiplere 2 puan, aynı skoru elde eden ekiplere 1 puan verilir. Sonra her bir çiftin tüm bordlarda ettiği toplam matchpoint skorları hesaplanır. Bu sonuç teorik maksimum skora göre yüzdeye (%) dönüştürülür.
*
4-lü Takım Oyunu Skor Hesaplaması
Briç takım maçının skorunun hesaplanmasında kullanılan birçok yöntem vardır. Uluslararası Maçpuanı Skorlaması (International Matchpoint IMP) en yaygın kullanılan metottur.
IMP Skor hesabında kazanılan net skor, IMP skor Tabloları kullanılarak dönüşüme tabi tutulur. Bu dönüşümün amacı iki takımın skorları arasındaki büyük skor farklarının daha gerçekçi şekilde değerlendirilmesini sağlamaktır.
Örneğin aynı bordda takımlar arasındaki skor farkı 20 ise IMP tablosu kullanılarak bu skor 1 IMP‟ye dönüştürülür. Bir diğer borddaki skor farkı da 450 (620 ye 170) ise bu 10 IMP‟ye karşılık gelecektir. Böylece iyi oyun adilce ödüllendirilmiş olur.
Board-a-match (BAM) olarak bilinen diğer bir skor tekniğinde her bord eşit ağırlık değerindedir; her bir el ya kazanılır, ya kaybedilir ya da berabere olur.  
“emin yaykın. sorularda briç”
görsel: flickr

Hiç yorum yok: