5 Kasım 2016 Cumartesi

Smolen

DEĞİŞTİRMEK
İnsan ne yaparsa yapsın var olanı değiştiremeyeceğine inandırılırsa,
sonuçta çaresizliğe ikna olur ve
hiçbir şey yapmamayı tercih eder.
Amerikalı psikolog Martin Seligman – Mine Söğüt, Cumhuriyet
*****
HONORÉ DE BALZAC
Eserleri kadar çapkınlığıyla da ünlü olan büyük yazar Balzac’ın, kitaplarından birini, sevdiği bir kadının elbisesinden bir parçayla ciltlettiğini söylerler. Balzac’ın elini zaman zaman sürerek sevdiği kadını düşlemesine yol açan giysi kaplı kitap inceliğinden eser yok artık günümüzde.
Edebiyat tarihinde bile yer bulabildiğine göre, o güne değin pek sık rastlanmayan incelikli bir tavrın sahibi olarak kabul edilmiş büyük Balzac.
Mustafa Kemal Erdemol
*****
DOSTLUK ÜZERİNE
Dostluk umuttur. Her dostluk girişimi dünya ile benlik arasında yaşamak adına girişilen çatışmaların ezici maliyetlerini biraz olsun hafifletme çabasını içerir. Hiçbir dış gücün dayatması olmaksızın, bir başkasına karşı duyduğumuz kendi içimizden gelen derin duygular, ona ilişkin gönüllü olarak edindiğimiz bilgiler, onunla paylaştığımız deneyimler, kısacası onun dünyasının tadı bizi bireyselliğimizin dar ve sıkıntılı dört duvarından kurtarır.

Dostluk, umutsuz bir dünyada bir umut ışığıdır ve emek ister. Bireyciliğin yaygınlaştığı, bireysel çıkarların insani duyguların önüne geçtiği günümüz koşullarında insani yanımızın çürümesini istemiyorsak, dostluğa düşünerek sahip çıkmalı onu basitleştirmekten kaçınmalıyız. Çünkü içimizdeki ‘yaşama sevinci’ diğer insanlara hissettiklerimizle azalır ya da çoğalır.
Sandra M Lynch - simgesiir
*****
İLK GÖZYAŞLARI
Uysal öpüşüyle getirdi yeşili
ve çağırdı filizleri ilkbahar güneşi.
Mavi gözleriyle gülümsedi herkese
çocuksu bir saflıkla menekşe.

Menekşenin bakire kulaklarına
fısıldayan bir meltem esip gitti;
bir kelebek geldi, çırpındı
eteklerinde, o da uçup gitti.

Baktı menekşe onların arkasından,
yaralanmış bir insan misali düşünceyle:
menekşenin kız gözlerinden düştü
ilk aşkın saf gözyaşları.
Avetik İsahakjan (1857-1957, Ermenistan)
Çeviren: İsmail Haydar Aksoy
*****
SMOLEN TRANSFER
Stayman' daki 2 karo cevabı sonrasında, 5/4 veya 6/4 majörü olan cevapçı, açıcının   uzun renkli majöründe dekleran olmasını sağlamak üzere Stayman ve Jacoby Transferi birleştirerek 4 kartlı majörünü 3 seviyesine sıçrayarak gösterir.
Örnek:
Açan     Cevapçı     
1NT  ….  2Trefl    
2Karo… 3Kör 
*
Açan     Cevapçı     
1NT  ….. 2Trefl
2Karo ... 3Pik    
*
Bu durumda açıcı 3' lü koz ile cevapçının uzun renkli majorünü yükseltebilir veya bu renkte sadece 2 kartı varsa 3 NT rebid eder. Sonraki durumda açıcı, 6 kartlı majörü yoksa uygun kontratı seçer aksi halde aşağıda belirtildiği şekilde 6 kartlı majörüne yeni bir transfer uygular.

Sekans                             Cevapçı    Anlamı
1NT- 2C- 2D- 3H- 3NT …. 4Kör  ….. 6Pik ve 4Kör
1NT- 2C- 2D- 3S- 3NT ….  4Karo … 6Kör ve 4Pik
****
AYRINTI İÇİN:

Hiç yorum yok: