4 Şubat 2013 Pazartesi

Cappelletti

Neapolitan Dance
*****
Dostundan yiyeceğin tokat,
düşmanının öpüşünden değerlidir.
Pisagor
*****
Değer yaratın
Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.  Einstein
*****
FOTOĞRAF VE ÇOCUK
Anıları unutmalıyız küçüğüm sarılmadan kol demirli bir güne
Acıları anımsamalı güzel yanlarıyla - - kuşlar gibi
Çiçeklerin yeniden boy vereceği inancıyla - - sessizce
Yolunda yalnız bulutların gölgesi - - koşuşmakta
*
Babası, artık fotoğraf olmuş bir çocuğa
Başka ne söylenebilir bilmem ki.
Tugrul Asi Balkar
*****
CAPPELLETTI  (HAMILTON)
Michael Cappelletti tarafından briç oyununa kazandırılmış bir konvansiyondur.Hamilton olarakta bilinir, rakiplerin 1 NT oyun açışından sonra araya girilerek kullanılan defansif bir konvansiyondur. Konvansiyonun genel özellikleri aşağıdaki şekildedir:
açıcı      siz          açıklama
1NT       Kontr      16+P, dengeli
…….      2trefl      tek renkli el
…….      2Karo     majörler
…….      2Kör      kör ve bir minör
…….      2Pik       pik ve minör
…….       2NT       minörler
**
Cappelletti, direkt (ikinci) ve balancing (4. uyandırma) pozisyonlarında da kullanılabilir.
A. 2 trefl ortaktan 2 karo konuşmasını ister. Üste konuşanın karoları varsa pas geçer yoksa kendi rengini söyleyerek deklareyi düzeltir. Cevapçı iyi trefleri ile 2 karo rölesini ihmal edip 2 trefl ’e pas geçebilir ya da 2 seviyesinde iyi beşli majörünü okuyabilir hatta 11-13 puan ve dengeli elle 2 NT konuşabilir.
*
B. 2 karo deklaresi en az 5-5 majör gösterir ve ortağın iyi majörünü okumasını ister. Majör fiti yokken (zayıfken) iyi karolar ile ortak pas geçebilir. 2 NT cevabı ya ortağın 3 trefl / 3 karo demesini isteyen bir minör rengi ya da majörlerden birine limit tutuş gösterir. Cevapçı majörlerden birini tuttuğunu ortağın 3 minör deklaresinden sonra 3 kör/pik diyerek göstermeyi planlar. Dolayısıyla, 2 karoya direkt 3 kör/pik cevabı genellikle pre-emptive’dir.
C. 2 kör ve 2 pik nonforcing’dir. Burada da aynı şekilde, ortağı hemen yükseltmek pre-emptive’dir. Ortak 2 NT konuşarak açıcının minörünü sorabilir.

4 yorum:

A. Murat Özhan dedi ki...

Müthiş güzellikte bir şiir.

Şiir her daim...

ferda balkaya çetin dedi ki...


"hep bir gölgeyle saklandı yüzüm fark edilmedim
kimi mutluluktan derdi kimi umutsuzluktan"
Şairin, "Şiirin bir yaşama ustalığı ve gusto" olduğu düşüncesinden yola çıktığımızda onun iç dünyasındaki romantik yanın kendi saf hüzünlü çocuk yanı olduğunu hissedebiliriz. Erişemediğimiz kalbin zihnin derinliğidir...

E S M İ R dedi ki...

2 Kelime ile 'gerçek dostluğu' nasıl güzel anlatmış Pisagor!. Bir eylem insanı aldatırken diğeri hem gerçeği gösteriyor hem de insana insanı öğretiyor!. Her zaman ki gibi güzel, düşündüren ve anlamlı paylaşımlarınız için Teşekkürler Ali Bey...Esenlikler dilerim..

Gülsen dedi ki...

kesinlikle müthiş bir şiir...!